Motosiklet

Motosiklette Viraj Nasıl Alınır

Motosiklet sürerken viraj nasıl alınmalıdır?

Motosiklet tutkunlarının vazgeçemediği ve en çok sevilen şeydir viraj. Bazı motorcular viraj için motosiklet sürer. Öyle hoş oluyor ki virajın verdiği his adeta dünyalar bizim oluyor. Motosiklette viraj almak motorunuzun ağırlığı ve sizin ağırlığınız ile doğru orantılıdır. Rüzgar ile birlikte motorunuza sahip olmak için gidonu ve depoyu güzel kavramanız gerekmektedir. Öyle anlar olacak ki rüzgar sizi savuracak, öyle anlar olacak ki çok tatlı virajlar alacaksınız.

MOTOSİKLETTE VİRAJ NASIL ALINIR?
Motosiklet sürerken dikkat etmeniz nokta acemi olmak yada olmamak. Acemiliğini tamamlamış bir motosiklet sürücüsü iseniz bu işlemler sizin için çocuk oyuncağı olacaktır.

Acemilerin yapması gereken şey viraja gireceği esnada yavaşlamak ve virajdayken frene basılı tutmamak gerekiyor. Aynı zamanda virajın içerisinde ani gaz açmak düşmenize neden olur. Acemiler virajlarda 30 km/h altında stabil bir şekilde kullanmalıdır.

Acemiliğini atlatmış sürücüler için olay bira daha basite indirgenmiştir. Viraja girileceği senada motoru biraz yatırarak depoyu ayaklar ile sıkarak kafayı viraj yönüne doğru çekmek virajın daha basit alınacağını gösterir. Viraja girerken ufak bir fren yapıp gazı giderek yükselen bir şekilde kullanmalılardır. Viraj U ise gazı sabit tutmak en mantıklısıdır. Viraj alınırken ön fren kesilikle kullanılmamalıdır.

Profesyonel sürücüler için bir şey söylemek abes kaçar. Fakat en mantıklı olan vücudunuzu kullanarak sürmenizdir. Rüzgardan ne kadar kaçarsanız o kadar rahat sürersiniz.

Keyifli sürüşler dileriz | Motosiklet Birliği
” Aklınıza takılan soruları sorabilirsiniz. İsterseniz yorum kısmından isterseniz de Facebook grubumuzdan: https://www.facebook.com/groups/870897426430237/  Ayrıca grubumuzda paylaşılan motosiklet fotoğraflarını haftada bir kez sitemizde paylaşıyoruz, instagram üzerinden de @motosikletbirligi hesabımızdan paylaşıyoruz. “

Mustafa Güney

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.