Motosiklet

Motosiklette Panik Fren Nasıl Yapılır

Motosiklette Ani Fren/Panik Fren Nasıl Yapılır?

Motosiklet kullanıcıları için önemli bir durum olan Panik durumlarda fren yapmak yani Ani fren yapmak çok gereklidir. Nasıl yapılması gerektiği ve kullanılması gereken durumlardan bahsedeceğim.Motosiklet kullanıcılarının profesyonelliğe göre kullandığı bir durumdan bahsedeceğim. Fren yapmayı zaten biliyoruz. Arka frenin yavaşlattığını ön frenin ise durdurduğunu biliyoruz. Bilmiyorsak öğrenmiş olduk. Peki motorumuzda ABS yoksa nasıl durmalıyız ABS varsa nasıl kullanmalıyız. Gelin şimdi bunları tek tek ele alalım.

MOTOSİKLETTE ANİ FREN/PANİK FREN NASIL YAPILIR?

ABS OLMADAN PANİK FREN/ANİ FREN YAPMAK
ABS yoksa motorumuzda korkmanıza gerek yok aslında. Motoru sürerken önünüzdeki araç ile veya yol boş ise dikkatli bir şekilde sürmelisiniz. Bir araç varsa takip mesafesini korumalısınız. Her türlü suçlu siz olursunuz. Panik fren gerektiren anlarda gazı tamamen bırakıp arka frene abanacaksınız ve o esnada debriyaj ile beraber ön freni sıkacaksınız. Bunu kademeli olarak yapmanız halinde doğru duruşu elde etmiş olacaksınız. Deneyerek zaten açıklığa kavuşturursunuz. Kontrolünüzü kaybetmemeye çalışın.

ABS VARKEN PANİK FREN/ANİ FREN YAPMAK
Motosikletinizde ABS sistemi varsa eğer işiniz daha kolay. Lastikler yere yapıştıktan sonra gidonu tutup frene kademeli şekilde baskı uyguladığınızda yani durdurduğunuzda direk olarak duracaktır.

” Aklınıza takılan soruları sorabilirsiniz. İsterseniz yorum kısmından isterseniz de Facebook grubumuzdan: https://www.facebook.com/groups/870897426430237/  Ayrıca grubumuzda paylaşılan motosiklet fotoğraflarını haftada bir kez sitemizde paylaşıyoruz, instagram üzerinden de @motosikletbirligi hesabımızdan paylaşıyoruz. “

Mustafa Güney

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.