Motosiklet

Motosiklete Başlarken kaç CC Tercih Etmeliyim

Başlangıç Motosikleti Olarak Ne Seçmeliyim

Motora yeni başlayanların sorusudur kaç cc alsam? gözü korkup 50 cc alanda oluyor, ben bunu sürerim ne var deyip 600 cc motor alanda oluyor. Asıl önemli olan motor seçerken kafada bitirmektir. Bunun yanı sıra maddiyatı da unutmamak lazım. Marka bir motor alamayan benzer birmotor almak için uğraşacak. Motosiklet seçerken başta dikkat etmeniz gereken nokta vücut ağırlığınız olmamalı. Kendimden örnek verecek olursam ben 53 kilo 1.70 boylarındayım ve 140 kilo bir motor ile başladım. 125 cc tercih ettim. Kendime güvenim tam oturmamıştı. şimdi 600 cc olsada sürsem diyorum. Önemli olan burada vücut ve kilo değil, tamamen kafanızda bitirmeniz gerekiyor. Boyum yetmiyor diyorsanız tek ayağınızın yere değmesi yeterli olacaktır.

Kafanızda bitirmeniz gerekiyor!
Motosiklet satan yerlerde motosikletlere birer göz gezdirin, gözünüzle de olsa tartın makineyi. Acaba taşıyabilir miyim diyerek kendinize sorun. Eğer olumluysa bir dakika bile düşünmenize gerek yok.

50cc sürenle dalga geçmek veya 600 cc süreni şahlandırmak değil amacımız. herkes kendi sevdiği motoru sürmektedir.

Başlangıç motoru önerisi
Başlangıç olarak bisiklet sürmeyi biliyorsanız denge sorununuz yoksa ve debriyaj gaz yakalamasını yapabilecekseniz yani daha öncesinde otomobil kullandıysanız bunu kolaylıkla yapabilirsiniz demek oluyor. Konuya ehliyet olarak bakarsak 18 yaşından küçükseniz A1 ehliyet alacak yaştaysanız 125 cc motorlar sizin için uygun olacaktır.

Şehir içi kullanımlar için almayı düşünüyorsanız da 125 cc – 200cc arası bir motosiklet almanızda fayda var, cc büyük oldukça motorun hararet yapması artmaktadır.

125 cc ile başlayıp sonradan sonraya motorunuzu büyütebilirsiniz. sağlıklı olanda budur. Trafikte 10.000 kilometre sürmeniz halinde ustalaşmış sayılabileceksiniz.

Motora başlamadan önce ekipman dizdiğinizden emin olun, motoru yan yatırmanız bile ayağınızın sakat kalmasına mal olabilir.

*Eklemek istediklerinizi iletin yeni bir post ile paylaşabiliriz.

Mustafa Güney

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.