Motosiklet

Motosiklet Nasıl Yıkanır

Motosiklet nasıl yıkanır? Bilinmesi gerekenler nelerdir?

Motosiklet kullanıcılarının zorlandığı bir noktadır aslında motosiklet temizliği. Arabaya göre kolay sanılsa da öyle değildir aslında. Araba büyük ebatlı zor denilir faka t motosiklet daha zordur. Yapılması gereken çok şey var, şimdi bunları adım adım uygulayacağız. Öncelikle motorunuzun soğumuş olması gerekiyor. Yani yıkamaya gittiğinizde bekleyin motorunuz soğusun 1 saat sonra yıkayın. Yıkama için motoru açık olan çıplak motorunuz var ise  motora su tutmayın sadece silin. Zinciriniz kirlenmiş ise Disk Temizleyici ile diş fırçası ile birlikte zincirlerin arasını tek tek temizleyin. Tel diş fırçası olmasın yumuşak olsun. Bir iki tur sıkarak silin. Temizlendikten sonra bir pamuksuz bez ile silin tertemiz olduğunu görün. Sonra motoru yıkamaya başlayabilirsiniz. Elektrik aksamının olduğu kısımlara çok su tutmayın.

Yıkarken köpükte kullanabilirsiniz. Ama tavsiyemiz ayda veya 3 haftada bir yıkamanızdır. Sürekli yıkamanız halinde motor paslanma yapabilir. İyi bir şekilde köpükleyip yıkayabilirsiniz.

Sonra kurumak için gölge bir yere çekin ve silmeye başlayın, iki adet veya 3 -4 adet bez olması işinizi kolaylaştıracaktır. Silerek kuruttuktan sonra yağ olan yerleri zincire dokunmadan silmeye başlayın. Zinciri silmeyin. Motorunuzu sildikten sonra  güneşe çekip  zincirin kurumasını bekleyin.. veya temiz pamuksuz bir bez yardımı ile silin zincirleri. Kurumasını beklerken elinize WD-40 alıp motorun oynar paslanabilir aksamlarına sıkın. Bu genelde gidonda bulunan yerlerdir. Bunu biraz araştırıp sıkın her yere sıkmayın.

WD-40 sonrasında zincirinize isterseniz sprey yağ isterseniz farklı yağlar kullanın. Ben jokerin bir yağını kullandım haftada 1 sıkıyorum. 2-3 tur yağı sürmeniz sıkmanız gerekiyor. sonra yavaş devirlerde viteslerde geçirin tamamdır.

Motorunuz gıcır gıcır. Birde lastiklere ön 33-34 Arka 40 olacak şekilde ayarlayın.. Keyifli sürüşler

” Aklınıza takılan soruları sorabilirsiniz. İsterseniz yorum kısmından isterseniz de Facebook grubumuzdan: https://www.facebook.com/groups/870897426430237/  Ayrıca grubumuzda paylaşılan motosiklet fotoğraflarını haftada bir kez sitemizde paylaşıyoruz, instagram üzerinden de @motosikletbirligi hesabımızdan paylaşıyoruz. “

Mustafa Güney

1 Yorum

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.