Motosiklet

A1 Ehliyet Nasıl Alınır

A1 ehliyet almak için ne yapmalıyız? Motosiklet'e başlamak

Motosiklete başlayanlar git gide çoğalıyor. Özellikle de yaz döneminde motosiklet vazgeçilmez bir hal alıyor. Motosiklet severler zaten bu durumu atlatıp ehliyetini almıştır, biz gelelim bu işe yeni yeni başlayan ve ehliyet almak isteyenlere.Motosiklet kullanacakların bilmesi gereken en temel nokta motorun hacmidir.

Motor bloğu;
50 CC’ye kadar M ehliyet
125 CC’ye kadar A1 ehliyet
600 CC’ye kadar A2 ehliyet
600 CC üzeri A ehliyet gerektirir.

Bu durumu bilerek motosikletinizi belirlemeniz gerekir. Biz 125 CC’ye kadar olan kısmı yani başlangıç motoruna uyarlanan kısmı konu olarak ele alacağız.

A1 EHLİYET NASIL ALINIR?
Hepimizin bildiği sürücü kurslarında gerekli evraklar verilir. Bu gerekli evraklar tüm araçları kapsar. B ehliyet içinde aynı evraklar istenir A1 için de. O yüzden öncelik olarak bu gerekli evrakları tamamlamalısınız.

Evraklar;
Diploma Fotokopisi
Sabıka Kaydı
Nüfus Cüzdanı Fotokopisi
İkametgah
Sağlık Raporu
6 Adet Biyometrik Resim
Kan Grubu Kartı
Sözleşme Metni

Bu evrakları tamamladıktan sonra kursa kaydınız yapılacaktır. Yaklaşık 1 aylık eğitim aldıktan sonra teorik olan ilk sınava gireceksiniz. Bu teorik sınavlar artık e-sınav merkezlerinde gerçekleşmeye başladı. Bu ise kursiyer için son derece güzel bir işlem oldu.

İlk sınav için 80 TL ücret yatırmanız gerekiyor. Ücreti yatırıp dekontu sürücü kursunuza veriyorsunuz onlar işlemi onaylayıp size tarih bulunan bir sınav giriş belgesi veriyorlar. Onaylanmış olan bu belge ile zamanı geldiğinde e-sınav merkezine gidip sınavınıza giriyorsunuz. Bu sınavı o kadar gözünüzde büyütmenize gerek yok. Çıkmış sorulara 2-3 kez bakıp geçersiniz. Ben öyle yaptım ve 90 aldım. O yüzden biraz çalışın ve sınavınızı hemen yapın. Sınav salonu dışında bir makine var ve oradan çıktı veriyor.

Sınavı geçtiyseniz eğer sürücü kursunuza gidip direksiyon sınavı işlemlerini yapıyorsunuz. Kısa bir sürede eğitim alıp sınava giriyorsunuz. Sınavı geçerseniz eğer vergileri ödeyip ehliyetinizi alıyorsunuz.

Direksiyon sınavı işlemlerini başka bir yazıda yazacağım.. Şimdilik kendinize iyi bakın.

” Aklınıza takılan soruları sorabilirsiniz. İsterseniz yorum kısmından isterseniz de Facebook grubumuzdan: https://www.facebook.com/groups/870897426430237/  Ayrıca grubumuzda paylaşılan motosiklet fotoğraflarını haftada bir kez sitemizde paylaşıyoruz, instagram üzerinden de @motosikletbirligi hesabımızdan paylaşıyoruz. “

Mustafa Güney

1 Yorum

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.